Montaż ogrodzeń – uważaj by nie popełnić błędów

0
242
Montaż ogrodzeń – uważaj by nie popełnić błędów

Kupiliśmy działkę, zbudowaliśmy dom można rzec osiągnęliśmy szczyt marzeń. Nie posiadamy się ze szczęścia, ale na naszej drodze staje jeszcze montaż ogrodzeń. Ogrodzeń, bez których nasza posesja jest nie w pełni kompletna.

Montaż ogrodzeń to nie jest przymus, ale są przypadki, gdy postawienie płotu wymusza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.  W zależności od wielkości czy użytkowania działki stosuje się różne rodzaje ogrodzeń. Działki przeznaczone pod produkcję najczęściej grodzone są siatką. Na prywatnych posesjach najbardziej popularnym jest montaż ogrodzeń trwałych. Dla części z nas montaż ogrodzeń wydaje się sztuką prostą, zwłaszcza jeśli mamy żyłkę majsterkowicza i choć niewielkie doświadczenie w stawianiu małej architektury. Jednak, gdy zabierzemy się za grodzenie bez odpowiedniej wiedzy, możemy popełnić błędy.

Sprawdź także:  Jak wygrać walkę z wilgocią? Skuteczne metody na suchy dom

Małymi kroczkami

Pierwszym etapem inwestycji jest przygotowanie graficznego planu ogrodzenia. Na jego podstawie wyliczymy ilość potrzebnego nam materiału, wyznaczymy lokalizację słupków, wsporników i bram oraz określimy szerokość paneli. Teraz możemy złożyć zamówienie. Następnie przygotowujemy grunt, na którym stanie płot. Tutaj może być potrzebny ciężki sprzęt do wyrównywania ziemi, wykonania wykopów oraz usunięcia przeszkód z podłoża. Montaż ogrodzeń rozpoczynamy od prawidłowego osadzenia słupków – możemy je umieścić bezpośrednio w ziemi lub na betonowym fundamencie. Ważne, by stały prosto i zachowywały stabilność. Przy ich mocowaniu zwróćmy uwagę na rozstawienie elementów – powinny stać w odległościach umożliwiających montaż przęseł. Panele ogrodzeniowe przyczepiamy do słupków za pomocą obejm i śrub. Na koniec mocujemy zaślepki i daszki z tworzywa sztucznego. Tak postawione ogrodzenie będzie nam dobrze służyć przez długie lata.

Sprawdź także:  Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

Montujemy ogrodzenie panelowe

Najłatwiejsze w budowie są ogrodzenia panelowe. Takie ogrodzenia możemy kupić w markecie budowlanym lub zamówić w specjalistycznej hurtowni albo bezpośrednio u producenta. Składają się z dopasowanych do siebie elementów – przęseł ogrodzeniowych i słupków, a także wsporników oraz akcesoriów montażowych i wykończeniowych. Możemy do nich dobrać gotowe bramy przesuwne i uchylne, furtki wejściowe oraz prefabrykowane betonowe podmurówki. Montaż ogrodzeń panelowych, to przysłowiowa bułka z masłem, jeśli się trzymać ściśle instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Montaż ogrodzeń panelowych można wykonać samemu lub to zadanie zlecić profesjonalnym ekipom. Pamiętajmy tylko, by wcześniej odpowiednio przygotować się do takiej inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here